Zmień swoje finanse na lepsze w 4 prostych krokach

Dodano: 13.03.2018

Nie możesz zapanować nad domowym budżetem? Nie wiesz co zrobić z nadwyżką gotówki lub przeciwnie, próbujesz poradzić sobie ze spłatą pożyczki? Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna twoich problemów z zarządzaniem pieniędzmi, możesz poprawić stan finansów w kilku prostych krokach.

Oszczędzanie poprzez konto oszczędnościowe, inwestycja w fundusze albo lokaty terminowe, wreszcie tworzenie realnego budżetu i przestrzeganie go – oto kilka pomysłów na to, jak skutecznie zapanować nad domowymi finansami.

Zacznij budżetować wydatki

Spójrz realistycznie na swoje przychody oraz wydatki. Jeśli do tej pory nie miałeś kontroli nad tym, na co wydajesz pieniądze, pomocne może okazać się zbieranie paragonów oraz zapisywanie rozchodów. Zbierz je w jednym dokumencie, na przykład w pliku Excel. Dzięki temu łatwo zobaczysz, ile wynoszą twoje koszty stałe, ile wydajesz na transport czy jedzenie, a ile na rozrywki, sport lub zdrowie. Dzięki zebraniu wszystkich wydatków na jednej liście łatwo przekonasz się, czy w twoim budżecie da się znaleźć także miejsce na inwestycje albo oszczędzanie.

Oszczędzaj pieniądze

Warto oszczędzać – to wie każdy. Jeśli jeszcze tego nie robisz, zacznij przelewać określoną ilość twoich przychodów na konto oszczędnościowe. Specjaliści od zarządzania finansami doradzają, aby odkładać co najmniej 10% wynagrodzenia w skali miesiąca. Pierwszym celem oszczędnościowym powinno być uzbieranie „poduszki finansowej” – kwoty będącej równowartością kilku miesięcznych wynagrodzeń.

Zapoznaj się z produktami inwestycyjnymi

W każdym miesiącu cieszysz się nadwyżką finansową i nie bardzo wiesz, na co ją przeznaczyć? Jeśli masz już pewne oszczędności które gwarantują, że w razie choroby lub utraty pracy będziesz mieć środki aby wyjść z tarapatów, zacznij interesować się produktami inwestycyjnymi. Doskonałym instrumentem który pozwoli ci wejść w świat inwestycji mogą być fundusze inwestycyjne, fundusze z lokatą albo lokata bankowa. Inwestycja w fundusze nie wymaga bardzo dogłębnej znajomości rynków. Możesz wybierać spośród instrumentów dużego ryzyka, które dają szanse na spory zysk oraz spośród bezpiecznych instrumentów których głównym celem jest ochrona kapitału. Inwestycja w fundusze może charakteryzować się także poziomem bezpieczeństwa zbliżonym do lokaty bankowej.

Inwestuj pieniądze

Zapoznałeś się z podstawowymi produktami inwestycyjnymi, jak fundusze i lokaty? Wybierz na rodzaj instrumentu, w który chcesz zainwestować. Może być to inwestycja w fundusze, w lokaty lub fundusze z lokatą. Pamiętaj o tym, że jeśli pieniądze nie pracują, to tak naprawdę tracą na wartości. W okresie niskich stóp procentowych często oprocentowania lokat są dość niskie i właśnie wtedy warto zwrócić uwagę na produkty, które dają szansę wypracować zysk przekraczający poziom inflacji.