Wybór adwokata do sprawy karnej – czym się kierować?

Dodano: 10.09.2017

Sprawy karne to bez wątpienia poważne okoliczności w życiu każdego człowieka, niezależnie od wagi tychże spraw. Istotne jest więc, aby być reprezentowanym przez dobrego i skutecznego prawnika. Często dochodzi do wszystkiego jeszcze pośpiech, gdy prawnik potrzebny jest natychmiast. W takich sytuacjach wiele osób traci głowę, a właśnie wtedy bardzo istotne jest, aby zachować zimną krew i dokonać dobrego wyboru. Szczególnie że na rynku działa bardzo wielu prawników. Warto wówczas kierować się sprawdzonymi metodami.

Wybór prawnika z polecenia

Opinią bliskich kierujemy się w różnych życiowych wyborach. Również w przypadku wyboru adwokata warto zapytać rodzinę i znajomych o sprawdzoną osobę. Jest wówczas większa szansa, że trafi się na prawnika, który jest rzetelny i wiadomo, jak prowadzi sprawy. Niemniej i w przypadku polecenia, nie można decydować się na współpracę na ślepo.

Koniecznie należy sprawdzić danego adwokata pod kątem jego specjalności, czyli, czy zajmuje się danym typem spraw i czy sprawy karne znajdują się w zakresie jego oferty. Choć sprawy karne są powszechną specjalnością wśród adwokatów, to może się zdarzyć, że dana sprawa nie znajduje się w ofercie prawnika. A im węższa specjalność, tym większa szansa na to, że dany adwokat będzie w niej obeznany i tym samym dobry.

Szukanie prawnika w Internecie

Gdy poszukiwanie z polecenia nie przyniosło rezultatu lub nie znamy osób mogących nam pomóc, pierwszym miejscem, gdzie warto szukać, jest po prostu Internet. Można to zrobić na kilka sposobów, a najlepiej wykorzystać je wszystkie.

Pierwszy to oczywiście wyszukiwarka internetowa. Zdecydowana większość kancelarii prawnych, jak i adwokatów prowadzących indywidualną praktykę, posiada własne strony internetowe. Na nich w pierwszej kolejności należy znaleźć stronę z ofertą i sprawdzić zakres spraw, jakimi dany prawnik się zajmuje. Część z nich podaje ponadto swoje doświadczenie, w tym wykształcenie, doświadczenie zawodowe, przebieg kariery, czy nawet konkretne przypadki spraw karnych.

Liczne strony internetowe prawników i kancelarii prawnych podają ponadto wiele praktycznych informacji, w tym nawet ogólne porady prawne. Informacje te mogą się okazać pomocne przy podjęciu decyzji o skorzystaniu z usług danego pełnomocnika prawnego. Inne dobre miejsca do szukania sprawdzonych prawników to portale, zarówno ogólnotematyczne, jak i specjalistyczne.

Jeśli jesteś mieszkańcem np. Warszawy, sprawdź wizytówki poszczególnych kancelarii wyświetlające się w wynikach wyszukiwania Google – pamiętaj jednak, że opinie tam widniejące mogą być fałszywe – mimo, że taka praktyka jest czynem nieuczciwej konkurencji, stosowana jest powszechnie.

Weryfikacja opinii jest ważna

Pomocne są też liczne fora internetowe. Na wielu z nich znajdują się specjalne działy prawne, gdzie można znaleźć opinie, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Czytając opinie innych, należy jednakże podchodzić do nich z dystansem, gdyż część to na pewno forma marketingu szeptanego.

Jeszcze jedną istotną sprawą jest to, aby dany prawnik zamieszkiwał na danym terenie lub w pobliżu. W przeciwnym razie do kosztów na pewno będą doliczone wydatki na dojazdy czy noclegi w miejscu sprawy.

Jeśli szukasz dobrego adwokata z Warszawy od spraw karnych itd. to zapraszamy na stronę: http://www.adwokat-zaborski.pl/