W jaki sposób płacić za pomocą telefonu?

Dodano: 26.02.2018

Smartfonizacja Polaków to zjawisko powszechnie znane. Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie codzienność bez korzystania z telefonu. Już nie tylko służy nam on do wykonywania i odbierania połączeń i pisania SMS-ów. Coraz chętniej wykorzystujemy go do przeglądania Internetu i robienia zakupów przez Internet. Rozwój zaawansowanej technologii, jak też rosnące wymagania klientów, spowodowały, że smartfon służy nam dzisiaj również do dokonywania płatności.

Wielofunkcyjne urządzenie

Mając telefon, możemy kontaktować się z bliskimi, udostępniać posty w mediach społecznościowych, odbierać pocztę, pisać maila, robić zakupy i za nie płacić. To już nie tylko urządzenie ułatwiające komunikację na odległość. Ponad 60% populacji posiada smartfony, a w 2018 roku penetracja tych urządzeń powinna przekroczyć 90%. Z raportu „E-commerce w Polsce 2017. Gemius dla e-Commerce Polska” wynika, że 54% internautów w Polsce kupuje online, a ponad 40% kupujących deklaruje, że wykorzystuje do tego telefon. To duży skok w porównaniu do lat ubiegłych. Jest to uwarunkowane nie tylko większymi możliwościami płatności za pomocą telefonu, ale również coraz skuteczniejszymi systemami zabezpieczeń, które wzbudzają większe zaufanie wśród konsumentów.

Płacimy telefonem

Istnieje wiele systemów płatności internetowych, jednak tylko niektóre z nich tak duży nacisk kładą na płatności z wykorzystaniem telefonów, wśród nich jest serwis przelewy24.pl. Proponuje on swoim klientom kilka rozwiązań. Jednym z nich jest płatność one-click, czyli zapłata za produkt lub usługę za pomocą jednego kliknięcia. Nie jest wymagane zakładanie konta w systemie operatora. Proces opiera się o token karty/banku. Taka forma płatności charakteryzuje się krótkim czasem transakcji, wygodą dużą łatwością. Inną propozycją jest płatność kartami przez telefon (IVR). W procesie płatności wpisywane są na urządzeniu dane z karty. To usługa, która spotkała się z dużym zainteresowaniem w serwisach posiadających CallCenter sprzedażowe.

Już nawet w sklepach stacjonarnych możemy płacić telefonem. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce smartfon zastąpi nam portfel, a pieniądze wirtualne – banknoty i monety.