Sprzedaż i kupno spółek – czy to się opłaca?

Dodano: 08.10.2015

Do założenia działalności w formie spółki wcale nie potrzeba skomplikowanych formalności – dzisiaj coraz popularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z usługi sprzedaży spółek, a także ich kupna w sytuacji, gdy wspólnicy chcą zrezygnować z jej posiadania. Czy takie rozwiązania są opłacalne i jak można z nich skorzystać?

biznes

Obecnie sprzedażą i kupnem spółek zajmuje się wiele różnego rodzaju biur konsultingowych oraz agencji, które specjalizują się w usługach dla biznesu. Oferta tego rodzaju dotyczy głównie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, a także spółek prawda handlowego. Dzięki wsparciu biur transakcje tego rodzaju nie tylko są szybkie i sprawne, ale jeszcze ponadto bezpieczne. Można wówczas liczyć na profesjonalne wsparcie doświadczonych w tej dziedzinie specjalistów, w tym również prawników.

Kiedy sprzedać spółkę?

Sprzedaż spółki to najczęściej wybierane rozwiązanie wówczas, gdy jest ona w złej kondycji finansowej, głównie wtedy, gdy traci swoją płynność finansową i konieczne jest podjęcie kluczowych decyzji o dalszej działalności. Często problemem są wówczas wysokie zobowiązania wobec ZUS-u, Urzędu Skarbowego, także dostawców oraz klientów, podczas gdy wspólnicy nie znajdują wyjścia z takiej właśnie sytuacji. Wówczas można dokonać na określonych warunkach sprzedaży spółki – procedura ta jest potwierdzona notarialnie i polega na przeniesieniu praw oraz wykonaniu umowy zbycia udziałów, dzięki czemu przejmuje je kupujący.

Kiedy kupić spółkę?

Zakup gotowej spółki jest z kolei optymalnym rozwiązaniem wtedy, gdy wspólnicy natychmiast chcą rozpocząć swoją działalność – praktycznie od ręki. To komfortowe rozwiązanie, ponieważ można wtedy oszczędzić czas poświęcany na wszelkiego rodzaju formalności, które mogą ciągnąc się tygodniami. Gdy kupi się gotową spółkę, działalność można rozpocząć praktycznie natychmiast – zawierać umowy, realizować inwestycje, wystawiać faktury.

W sprzedaży znajdują się różnego rodzaju spółki. Posiadają one wszystkie potrzebne numery, w tym NIP, KRS, REGON, VAT, VAT-EU, zwykle mają większość działów PKD wpisanych do umowy, dlatego można w ich ramach prowadzić działalność w niemalże każdym zakresie. Spółki sprzedawane są bez żadnych długów, umów czy innych zobowiązań, dlatego to bezpieczne rozwiązanie dla tych, którym się spieszy.

Zatem zarówno sprzedaż, jak i zakup spółki to wygodne rozwiązanie dla wspólników, którzy chcą szybko pozyskać spółkę do rozpoczęcia działalności, jak i się jej pozbyć wtedy, gdy traci ona płynność finansową lub też z innych powodów. To bezpieczne i dodatkowo wcale nie takie kosztowne rozwiązanie – każdy może znaleźć wobec tego atrakcyjną ofertę przeznaczoną dla siebie.

W Krakowie kupnem i sprzedażą spółek zajmuje się biuro AB Consulting. W jego ofercie znajdują się usługi skupu spółek w trudnej sytuacji ekonomicznej, pomoc w poszukiwaniu potencjalnego nabywcy spółki, sprzedaż spółek niezadłużonych.