Sprawa karna – jak znaleźć odpowiedniego adwokata?

Dodano: 28.02.2018

W dzisiejszym świecie coraz częściej prawo karne zaczyna dotykać zwykłych ludzi, którzy czasami za swoje błędy muszą płacić niezwykle wysoką cenę. Przestępstwa gospodarcze, kradzieże, szantaże czy rozboje są obecnie na porządku dziennym. Wówczas, kiedy pojawiają się wizyty policji, przesłuchania, przeszukania czy nawet aresztowania bardzo ważny jest zdrowy rozsądek, zimna krew i świadomość, że jest ktoś, kto pomoże w zrozumieniu wszystkich przepisów prawa. W wypadku spraw karnych, najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście profesjonalny adwokat lub radca prawny, którego zadaniem jest bronienie osób podejrzanych lub nawet oskarżonych o popełnienie przestępstwa. Jednak znalezienie odpowiedniego pełnomocnika procesowego, zwłaszcza w tak poważnych sprawach, jak karne, nie jest z pewnością łatwe, dlatego trzeba włożyć trochę wysiłku, żeby znaleźć osobę, która najlepiej będzie reprezentowała i broniła praw oskarżonego.

Pełnomocnik z polecenia

Najlepszą metodą szukania adwokata jest zasięgniecie opinii znajomych, rodziny czy jakichkolwiek osób, które wcześniej już korzystały z pomocy danego prawnika. Wówczas można mieć pewność, że dany pełnomocnik jest faktycznie rzetelny i kompetentny. Jest to niezwykle ważne w postępowaniu karnym, bowiem w tym wypadku dobry adwokat może pomóc w uniknięciu pozbawienia czy ograniczenia wolności, bowiem za poważne przestępstwa karne grozi zazwyczaj więzienie. Szukając dobrego adwokata można także skorzystać z internetu i poszukać wiadomości na temat danego pełnomocnika na rozmaitych forach. W ten sposób można uzyskać prawdziwe informacje bezpośrednio od osób, które korzystały z pomocy danego adwokata. Wystarczy wpisać frazę na przykład – adwokat w Białymstoku – i wyskoczy szereg pełnomocników, którzy są z danego miasta, których polecają internauci. Następnie należy udać się do wybranego pełnomocnika i upewnić się, że jest w stanie reprezentować oskarżonego w procesie karnym. Warto pamiętać, że adwokat nie musi przyjąć pełnomocnictwa, jeżeli uważa, że nie jest w stanie pomóc danej osobie czy po prostu sprawa jest za trudna dla niego. Jednak w takim wypadku można także poprosić o polecenie innego prawnika, który mógłby pomóc.

Pełnomocnik z urzędu

Sprawy karne są na tyle poważne, że podejrzani czy już nawet oskarżeni w niektórych wypadkach muszą skorzystać z pomocy adwokata czy radcy prawnego, bowiem prawo obliguje ich do posiadania profesjonalnej obrony. Jednak bardzo często strony postępowania karnego nie stać na profesjonalnego pełnomocnika prawnego i korzystają z pomocy prawnej z urzędu. Oznacza to, że zostaje im przydzielony adwokat, za którego nie muszą płacić, bowiem jego wynagrodzenie pokrywane jest z pieniędzy Skarbu Państwa. Dzięki temu, osoba mające problemy z prawem karnym posiada profesjonalnego pełnomocnika, którego zadaniem jest reprezentowanie jej stron. Jednak czasami zdarza się, ze dany adwokat nie może porozumieć się z klientem, który jest po prostu niezadowolony z jego działań. Wówczas strona postępowania karnego ma prawo wystąpić z wnioskiem o zmianę pełnomocnika do sądu, przed którym toczy się proces karny. We wniosku należy uzasadnić, dlaczego istnieje konieczność zmiany, na przykład adwokata w Białymstoku i poczekać na decyzję sądu. Wówczas można mieć pewność, ze sąd rozpatrzy taki wniosek i postara się o przydzielenie odpowiedniego adwokata z urzędu.

Nieoceniona rola pełnomocnika

Niezależnie czy pełnomocnik w postępowaniu karnym jest z urzędu czy z wyboru, warto mieć pewność, że osoba reprezentująca prawa oskarżonego jest całkowicie kompetentna i zaangażowana w proces. Sprawa karna jest wyjątkowo trudna, wymaga dużego doświadczenia i wiedzy. Tylko dobry adwokat jest w stanie podpowiedzieć oskarżonemu czy i kiedy należy się przyznać do winy, co pomoże obniżyć wysokość kary i w jaki sposób najlepiej zadośćuczynić poszkodowanym za popełnione przestępstwa. Dlatego wybór odpowiedniego adwokata w tym wypadku ma kluczowe znaczenie i nie powinien być zbagatelizowany.

Artykuł został napisany na podstawie informacji ze strony kancelarii adwokackiej w Białymstoku Oliferuk Zaborska