Rozliczenie podatku – Anglia. Zagwarantuj sobie zwrot nadpłaconych składek

Dodano: 25.05.2018

Podjąłeś decyzję o wyjeździe zarobkowym do Wielkiej Brytanii? Jeśli na miejscu zdecydowałeś się na rozpoczęcie legalnej pracy, to od Twojego cotygodniowego wynagrodzenia pobierano podatek. Dzięki temu teraz możesz starać się o jego zwrot z Anglii! Nieważne, czy nadal mieszkasz na terytorium UK, czy może wróciłeś już do Polski – możliwość odzyskania nadpłaconych składek przysługuje wszystkim pracownikom, którzy dokonali w danym roku rozliczenia podatku. Anglia i jej system podatkowy nie mają przed nami żadnych tajemnic. Przeczytaj ten artykuł, abyś i Ty poznał informacje, niezbędne do prawidłowego złożenia deklaracji i uzyskania zwrotu podatku.

Rozliczenie podatku – Anglia. Czy jest obowiązkowe?

Rozliczenie podatku w Wielkiej Brytanii nie jest obowiązkowe. Anglia przyjęła system, w którym to pracodawca dokonuje rozliczenia swoich pracowników (osób zatrudnionych i pracowników kontraktowych). Jednak jeśli chcesz odzyskać swój podatek z Anglii, to złożenie deklaracji jest konieczne, ponieważ jego nadpłata nie podlega automatycznemu zwrotowi. Przypominamy, że przysługuje on wyłącznie osobom, które posiadają historię legalnego zatrudnienia na terenie Wielkiej Brytanii, a od ich wynagrodzenia potrącono zbyt wysoką zaliczkę.

Kiedy możesz ubiegać się o nadpłacony podatek z Anglii?

Podatek z Anglii możesz otrzymać dopiero po złożeniu właściwej deklaracji w brytyjskim urzędzie skarbowym. Rok podatkowy kończy się 5 kwietnia i dopiero po tym dniu zostaną dostarczone Ci wszelkie niezbędne dokumenty. Oczywiście masz możliwość wcześniejszego rozliczenia podatku z Anglii, jednak tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że nie wrócisz już do kraju przed upłynięciem terminu składania deklaracji. Każdy pracownik ma obowiązek dostarczenia dokumentów do właściwej placówki nie później niż 31 października.

Rozliczenie podatku w Anglii. Jakich dokumentów potrzebujesz, aby złożyć deklarację?

Rozliczenie podatku w państwie, jakim jest Anglia, może zostać dokonane na podstawie jednego z czterech wymienionych dokumentów: P45, P60, Payslip lub Statement of Earnings. Pierwszy z nich, czyli P45, jest wydawany przez pracodawcę po wygaśnięciu umowy zatrudnienia. Znajdują się w nim wszelkie informacje na temat wysokości osiągniętych dochodów i zaliczki pobranej na poczet podatku dochodowego z Anglii. Z kolei P60 to odpowiednik polskiego formularza PIT 11, który otrzymujesz po 5 kwietnia. Payslipy to tzw. paski wypłaty wydawane wraz z cotygodniowym wynagrodzeniem. Co prawda możliwe jest rozliczenie podatku na ich podstawie, jednak w Anglii procedura ta trwa dłużej, niż ma to miejsce w przypadku pozostałych dokumentów. Statement of Earnings, podobnie jak P45, zawiera informacje o osiągniętym przychodzie i odliczonym od niego podatku.

Odzyskaj swój podatek z Anglii z pomocą specjalistów

Brytyjski system podatkowy jest bardzo skomplikowany. Nic więc dziwnego, że wielu naszych rodaków ma problem z dokonaniem rozliczenia podatku w Anglii. Na szczęście z pomocą przychodzą profesjonaliści, którzy każdego dnia pomagają Polakom w składaniu deklaracji i odzyskiwaniu nadpłaconych przez nich składek. Firmy te najczęściej współpracują z brytyjskimi konsultantami i posiadają specjalistyczne oprogramowanie, pozwalające na zagwarantowanie klientom zwrotu należnych im pieniędzy. Jeśli i Ty chciałbyś odzyskać swój podatek z Anglii – skontaktuj się z profesjonalistą. Krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces oraz złoży w Twoim imieniu poprawnie wypełnione rozliczenie podatku. Pamiętaj, że choć Anglia umożliwia dokonanie automatycznego rozliczenia, to w takich sytuacjach tracisz swoje szanse na zwrot nadpłaconych składek.