Rodzaje księgowości, czyli o tym, w jaki sposób się rozliczać

Dodano: 24.01.2018

Dobranie właściwej formy opodatkowania dla jednoosobowej działalności gospodarczej jest bardzo ważne, ponieważ wpływa nie tylko na wysokość płaconego podatku, ale również na zakres prac z nim związanych.

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek rozliczania się z fiskusem. Gdy chcemy założyć jednoosobową działalność gospodarczą, w takim przypadku możemy wybrać jedną z dostępnych form opodatkowania. Wpływają one również na obowiązki księgowe przedsiębiorcy.

Formy opodatkowania i rodzaje księgowości:

  • karta podatkowa – płacimy zryczałtowaną stawkę podatku co miesiąc, pomoc księgowego nie jest wtedy potrzebna
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – podatek płacony jest od przychodu, to prosta forma ewidencji, ale można powierzyć ją księgowemu
  • opodatkowanie na zasadach ogólnych przy użyciu skali podatkowej – to jedna z najczęściej wybieranych form opodatkowania, która pozwala także na odliczanie kosztów, wymaga prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów albo bardziej złożonych ksiąg rachunkowych dla wybranych podmiotów
  • opodatkowanie podatkiem liniowym – zawsze płacimy stałą stawkę podatku, co upraszcza obowiązki księgowe, ale także należy prowadzić księgi

Zatem wtedy, gdy będziemy chcieli skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym czy na zasadach ogólnych, musimy przygotować się na dodatkowe obowiązki związane z rozliczeniami.

Własny księgowy czy biuro rachunkowe?

Nie musimy jednak samodzielnie zajmować się rozliczeniami podatkowymi. Możemy zatrudnić księgowego albo skorzystać z usług biur rachunkowych. Rozliczenia są wtedy prowadzone przez ekspertów w tej dziedzinie z pomocą zaawansowanego oprogramowania, na przykład od sage.com.pl.

Tańszym rozwiązaniem będzie wybór biura rachunkowego. Biura także wykorzystują specjalne programy takie jak te od sage.com.pl, dlatego oferują obsługę także na bardzo wysokim poziomie, wyręczając swoich klientów w obowiązkach rozliczeniowych. Na ceny usług księgowych wpływają głównie metoda rozliczeń oraz liczba dostarczanych dokumentów.