Praca w Niemczech – czy wszystkie nasze dokumenty są ważne za granicą

Dodano: 27.06.2019

Wyjeżdżając do pracy za granicę, musimy pamiętać o dopełnieniu różnych formalności. Bardzo ważną kwestią jest przygotowanie i zabranie ze sobą niezbędnych dokumentów. Pozwoli to na legalny pobyt i zatrudnienie. Tylko czy wszystkie dokumenty, które są ważne w Polsce, będą uznawane przez niemieckich pracodawców? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Dokumenty tożsamości – ważne również poza granicami Polski

Udając się do pracy w Niemczech, koniecznie trzeba pamiętać o zabraniu dowodu osobistego. Dokument pozwala na swobodne poruszanie się na obszarze wszystkich państw członkowskich UE. Dowody osobiste wydane w Polsce są uznawane również w Niemczech. Trzeba pamiętać o sprawdzeniu daty ważności dokumentu przed planowanym wyjazdem. Można zabrać ze sobą także paszport (również honorowany przez zagraniczne służby i urzędy), ale nie jest to konieczne.

Kursy, dyplomy, uprawnienia zawodowe – wymagane uznanie i nostryfikacja

W Niemczech uznawanie polskich świadectw, dyplomów ukończenia szkół średnich, szkół zawodowych, szkół wyższych,  potwierdzeń nadania stopni i tytułów naukowych, uprawnień do obsługi maszyn i innych kwalifikacji zawodowych, a także konieczność nostryfikacji  wyżej wymienionych dokumentów zależy w głównie od wykonywanego zawodu. Przykładowo bez uznania dyplomu lekarskiego nie wolno w Niemczech praktykować tego zawodu. Podobnie jest w przypadku pielęgniarek. Warto zatem ubiegać się o zaświadczenie z niemieckiego urzędu, który dokonuje porównania wykształcenia w tym samym zawodzie w Polsce i w Niemczech. Daje to potencjalnym pracodawcom szansę na dokładne i niebudzące wątpliwości ocenienie umiejętności zawodowych kandydatów. W Niemczech za uznanie świadectw i dyplomów oraz ich nostryfikację odpowiadają różne jednostki administracyjne. Dlatego informacji o właściwym urzędzie czy instytucji należy szukać w konkretnym landzie, do którego się wyjeżdża.

Kiedy poświadczanie urzędowe ważności dokumentów nie jest konieczne?

Branżą, w której można znaleźć legalne zatrudnienie bez ściśle sprofilowanego wykształcenia lub specjalistycznych kursów, a co za tym idzie – poświadczenia dyplomów – jest opieka nad starszymi. Agencje pośrednictwa pracy załatwiają wszystkie formalności. Od kandydatek – pracę w tym charakterze wybierają zwykle kobiety – wymaga się przede wszystkim doświadczenia w zajmowaniu się seniorami, np. członkami rodziny. Wysokość wynagrodzenia zależy od zakresu obowiązków i poziomu znajomości języka. W razie potrzeby agencje zatrudnienia proponują kursy językowe pozwalające podnieść kwalifikacje, a co za tym idzie – zarobki. Trzeba wiedzieć, że dostępne stawki są bardzo korzystne. Opiekunka osób starszych w Niemczech zarabia naprawdę sporo, poza tym ma opłacane składki ubezpieczeniowe, zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Gwarantowany jest też transport z i do Polski. Jeżeli interesuje Cię opieka nad osobami starszymi w Niemczech, sprawdź oferty na stronie https://laxocare.pl/oferty. W razie potrzeby można skorzystać z pomocy w doborze tej najlepszej.

Otwarcie zachodnich rynków pracy na Polaków nie oznacza tego, że poza granicami naszego kraju polskie dyplomy i kwalifikacje zawodowe będą automatycznie honorowane. Niezależnie od tego, czy wybranym przez Ciebie zajęciem jest pomoc medyczna, obsługa maszyn w fabryce, czy też sezonowa praca przy zbiorach, wyjeżdżając w celach zarobkowych, musisz pamiętać o tym, że nie wszystkie dokumenty uznawane w Polsce będą ważne za granicą. W przypadkach zatrudnienia w obszarach takich jak opieka nad starszymi w Niemczech nie trzeba martwić się tłumaczeniem i nostryfikacją dokumentów poświadczających wykształcenie i umiejętności. Ponadto większość formalności dopełni agencja zatrudnienia poświadczająca między kandydatką a rodziną seniora.