Na jakich zasadach podejmuje się pracę sezonową?

Dodano: 26.05.2014

Kłopot związany poszukiwaniem stałego zatrudnienia dotyczy wszystkich grup wiekowych. Bezrobotni szukają zajęcia nie trwającego długo, ale zapewniającego satysfakcjonujące wynagrodzenie i dające godziwe warunki. Czy praca sezonowa się opłaca? Jak to się odbywa w rzeczywistości?

Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, że pracownik sezonowy przyjmowany jest na określony z góry czas. Zazwyczaj dzieje się tak w przedsiębiorstwach produkcyjnych, które otwierają taśmy cyklicznie lub firm, które osiągają największe przychody tylko przez kilka tygodniu w roku.

Wielokrotnie pracodawca proponuje wykonywanie zadań na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło. To najbardziej znane sposoby utrwalania współpracy, ponieważ podkreślają przelotny i przemijający charakter posady.

Z całą pewnością jest nadzieja, że podwładny, który sprawdził się w upływającym sezonie może otrzymać propozycję w przyszłym lub etat na innych zasadach. Wielokrotnie z tymczasowej pracy korzystają studenci, absolwenci szkół, emeryci lub widniejący na liście urzędu pracy.

red. Justyna Błahut