Na czym polega postępowanie spadkowe?

Dodano: 08.05.2014

Śmierć bliskiej osoby to zawsze duża tragedia i wielkie doświadczenie. Najczęściej osoby dorosłe, świadome swojego podeszłego wieku spisują testament. Informują w nim o podziale posiadanego majątku. Aczkolwiek zanim do tego dojdzie należy zadbać o postępowanie spadkowe. Na czym dokładnie polega?

Przede wszystkim warto uważać na ustalone terminy. Najpóźniej do 6 miesięcy od zapoznania się z testamentem należy przedstawić oświadczenie i podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu ostatniej woli zmarłego. Koszt całej procedury nie powinien przewyższać 50 zł.

W przypadku akceptacji spadkobierca dostosowuje się do postanowień testamentu. Inaczej mówiąc pobiera wszystkie dobra. Są to nieruchomości, drogie rzeczy, gotówka, ale także zadłużenie. Jeśli natomiast spadek nie zostanie przejęty, wówczas przekazane mienie spada na innych członków rodziny. Zwykle są to dzieci pełnoletni.

Obie operacje mogą być prowadzone przez sąd lub notariusza. Decyzja należy do zainteresowanych spadkiem. Wystarczy złożyć wniosek i czekać na rozwój postępowania.

red. Justyna Błahut