Kredyt na auto: samochodowy czy obrotowy?

Dodano: 23.08.2016

Przedsiębiorcy planując zakup samochodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, oprócz wyboru marki i modelu auta, muszą zdecydować jak sfinansują taką inwestycję. Zakup za gotówkę jest często nie tylko nieosiągalny, ale też nieefektywny – ponieważ powoduje zamrożenie znacznych środków. Jednym ze sposobów pozyskania funduszy na zakup samochodu jest kredyt. W zależności od potrzeb, ale też możliwości przyszłego kredytobiorcy, wybór może paść na m.in. kredyt samochodowy lub obrotowy.

Pierwszym krokiem przy wyborze oferty kredytu powinno być zbadanie zdolności kredytowej firmy. Od tego zależeć będzie czy przedsiębiorca w ogólne otrzyma kredyt i na jakich warunkach. Niewystarczająca zdolność kredytowa jest częstym problemem nowych firm, które dopiero wkraczają na rynek. Brak zdolności kredytowej nie musi być jednak barierą uniemożliwiającą zakup auta na kredyt. Warto poszukać opcji finansowania dedykowanego początkującym przedsiębiorcom.

Firmy z dobrą historią kredytową mają do wyboru szeroki wachlarz rodzajów kredytów umożliwiających sfinansowanie zakupu samochodu, wśród nich m.in. kredyt obrotowy oraz samochodowy. Każdy z nich ma oczywiście swoje zalety i wady.

Kredyt obrotowy na krótki okres

Zakup samochodu za pieniądze pożyczone od banku może przybierać różne formy. Jedną z nich jest przeznaczenie na ten cel środków z kredytu obrotowego. Jest to forma kredytu dla firm służącego finansowaniu bieżącej działalności przedsiębiorstwa, w tym także zakupu samochodu niezbędnego do świadczenia usług.

Pieniądze z kredytu mają za zadanie zapewnić płynność finansową firmy np. na wypadek niespodziewanych wydatków lub dużej inwestycji.

Dostępne są dwie formy kredytu obrotowego: w ramach bieżącego rachunku firmowego oraz w rachunku kredytowym. W pierwszym przypadku przedsiębiorca ustala ze swoim bankiem limit kredytowy, z którego może skorzystać w każdej chwili (w czasie obowiązywania umowy). W drugim podpisuje umowę z innym, dowolnie wybranym bankiem. Bardzo ważną kwestią jest czas na jaki zawierana jest umowa – zwykle jest to jeden rok z możliwością przedłużenia do 3 lat. Decydując się na kredy obrotowy trzeba więc pamiętać, że jest to forma krótkoterminowa.

Co wybrać, by zyskać najkorzystniejsze oprocentowanie kredytu samochodowego?

Do sfinansowania zakupu samochodu dla firmy można tez posłużyć się kredytem samochodowym. Jest to forma kredytu celowego, czyli pożyczone środki mogą być przeznaczone wyłączenie na auto. Dużą zaletą tego rozwiązania jest łatwiejsza procedura
i niższy koszt, w porównaniu z uzyskaniem zwykłego kredytu inwestycyjnego czy gotówkowego. W ten sposób przedsiębiorca zyskuje nie tylko na korzystniejszym oprocentowaniu kredytu samochodowego, ale też odpisach podatkowych. Odsetki od rat kredytu można wliczać w koszty uzyskania przychodu, co obniża kwotę naliczonego podatku dochodowego.

Korzystając z kredytu samochodowego często trzeba liczyć się z ograniczeniami dotyczącymi ewentualnego zbycia pojazdu. Wybierając pierwszą opcję – kredytu obrotowego – pomijając krótki okres kredytowania zyskuje się pełną dowolność
w dysponowaniu zakupionym autem.