Kim jest radca prawny?

Dodano: 30.11.2017

Kiedy iść do adwokata, a kiedy wybrać się do radcy prawnego? Dla laików te dwa zawody niczym się nie różnią. Jednak obu grupom zawodowym powierzono nico inne zadania.

Adwokat i radca prawny. Podstawowe podobieństwa i różnice.

Zarówno radca prawny, jak i adwokat zajmują się świadczeniem pomocy prawnej. Różni się forma wykonywania przez nich zawodu. Radca prawny może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Na natomiast adwokat ma dwie alternatywy. Po pierwsze może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą lub jako wspólnik spółki.

Dla zwykłych klientów ta różnica jest praktycznie niezauważalna. Zasadniczo ma znaczenie w przypadku kwestii obrony w sprawach karnych i karnych skarbowych.

Kiedy skorzystać z pomocy adwokata?

Do adwokata wybieramy się wtedy, kiedy chcemy zasięgnąć porady prawnej, jego pomoc przyda, się gdy potrzebna nam jest opinia prawna. Jego pomoc jest nieodzowna w sprawach karnych i karnych skarbowych.

Kiedy zatrudnić radcę prawnego?

Podobnie jak w poprzednim przypadku, do radcy prawnego możemy zwrócić się o poradę prawną. Może on także wydać opinię. Radca prawny może zostać naszym pełnomocnikiem przed sądem lub w sprawach urzędowych.

Radca czy doradca?

Radcę prawnego często myli się z doradcą. Podobnie jak w przypadku adwokata zawód radcy prawnego jest zawodem wolnym. Żeby go wykonywać należy ukończyć pięcioletnie studia prawnicze, potem odbyć obowiązkową trzyletnią aplikację radcowską i zdać trudny egzamin zawodowy. Dopiero po jego zdaniu młody adept prawa może zostać wpisany na okręgową listę radców prawnych.

Natomiast doradcą można zostać po ukończeniu studiów prawniczych, nie trzeba zdawać żadnego egzaminu zawodowego.

Jak znaleźć dobrą kancelarię prawną?

Znalezienie dobrego radcy prawnego czy adwokata nie jest wcale prostą sprawą? Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie konkurencja jest przeogromna… Wedle obowiązującej ustawy radcowie i adwokaci nie mogą się reklamować. Dla tych grup zawodowych najlepszą promocją jest marketing szeptany. Bardzo często zdobywają nowych klientów za pomocą tak zwanej poczty pantoflowej.

Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretną kancelarię prawną zapytajmy rodzinę i znajomych czy nie znają prawnika godnego zaufania.