Kiedy warto zwrócić się do prawnika?

Dodano: 06.11.2018

Choć o wyborze prawnika myślimy zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy przyjdzie co do czego i znajdziemy się pod ścianą, warto zawczasu zrobić przynajmniej niewielkie rozeznanie w tym temacie.

Prawnicy bowiem często działają w określonych obszarach i choć ich wykształcenie jest gruntowne, decydują się na pewnego rodzaju specjalizację. Niektórzy wybierają prawo karne, inni rozwody, a kolejni jedną z wielu pozostałych gałęzi prawa. Powinniśmy choć odrobinę orientować się w tym, kto może nam pomóc, kiedy nadejdzie określona sytuacja.

Kiedy sytuacja wymaga wsparcia prawnego?

Niektóre z podstawowych czynności, jakich dokonujemy i które są powiązane z przepisami prawa – choć często nawet sobie tego w pełni nie uświadamiamy – możemy załatwić całkowicie sami. Nie oznacza to, że nie możemy jednak wtedy zwrócić się do prawnika – chociażby w celu wyjaśnienia swoich ewentualnych wątpliwości, albo dokładniejszego przebadania sprawy. Czasem jednak okazuje się, że w konkretnej sytuacji nie wystarczy nam już specjalistycznej wiedzy lub uprawnień, aby samodzielnie rozwiązać problem.

Prawnik z pewnością niezbędny jest wówczas, gdy mamy do czynienia ze sprawą o charakterze karnym. Chodzi zatem o różnego rodzaju przestępstwa, wykroczenia – ogółem naruszenia prawa. Mogą one przybierać różne postacie i stopnie skomplikowania. Obrońca jest nam potrzebny, aby zwiększyć nasze szanse w sądzie i pomóc nam w udowodnieniu naszej racji. Kancelaria adwokacka lub adwokat może nam pomóc w przygotowaniach do procesu, a także opracowaniu strategii obrony. Stawanie przed sądem jest bardzo nieprzyjemnym i stresującym doświadczeniem dla wielu osób. Warto pomyśleć o tym, aby zapewnić sobie odpowiednie i profesjonalne wsparcie w takich chwilach. Celem jest wygrana – dobrze zatem dogłębnie zastanowić się nad wyborem prawnika, tak abyśmy byli przekonani, że może nam on pomóc w osiągnięciu naszego zamierzenia.

Specjalistyczna wiedza prawna, to nie tylko znajomość poszczególnych przepisów, ale także praktycznej ich interpretacji i orzecznictwa sądowego, które nie pozostaje bez znaczenia. Ponadto, prawnik powinien odznaczać się konkretnymi predyspozycjami i cechami charakteru. Do poszukiwań warto się porządnie przyłożyć.