Kiedy urlop wypoczynkowy zostanie przedłużony?

Dodano: 29.01.2014

Zgodnie z ustaleniami Kodeksu pracy urlop wypoczynkowy należy się po dopełnieniu kilku podstawowych warunków. Okazuje się, że funkcjonują również takie grupy pracowników, które dostaję więcej wolnego. W jakich przypadkach można wydłużyć urlop wypoczynkowy?

Na wstępie warto wyjaśnić, że zwykle urlop szacowany jest na podstawie stażu pracy. Dlatego też zatrudniony, który pozostawał czynny zawodowo mniej niż 10 lat uzyska 20 dni urlopowych, powyżej 10 lat aż 6 dni więcej.

Do lat pracy dolicza się również okres nauki. Skończenie szkoły zawodowej to plus 3 lata, liceum ogólnokształcącego 4 lata, średniej szkoły zawodowej 5 lat, szkoły policealnej 6 lat, a studiów aż 8 lat. Z całą pewnością lata nie są dodawane. Do końcowego rachunku bierze się ostatnie otrzymane świadectwo.

W kraju są grupy zawodowe, które mają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w ramach zajmowanego etatu. Chodzi przede wszystkim o nauczycieli, pracowników administracyjnych, pracowników dyplomatycznych i konsularnych, sędziów i prokuratorów oraz urzędników służby celnej.

red. Justyna Błahut