Jakie zmiany czekają konsumentów?

Dodano: 26.08.2014

Od dawna konsumenci nie są usatysfakcjonowani z funkcjonujących przepisów. Wiele razy były zmieniane na rzecz klientów, aczkolwiek sprzedawcy nie potrafili się do nich dostosować. Czy coś się zmieni w nadchodzącym roku? Jakie nowości czekają Polaków w 2015?

Zgodnie z zapowiedziami od stycznia zacznie funkcjonować ustawa konsumencka. Obejmie głównie robiących zakupy stacjonarnie, ale również za pośrednictwem internetu. To ogromny krok w walce z nielegalnymi praktykami handlowymi.

Wdrożone modyfikacje to wynik interwencyjnych działań UE. W ciągu ostatnich lat zbierała listy i skargi konsumentów z całej Europy, którzy niepochlebnie wyrażali się o obowiązujących przepisach. Z tego względu ukształtowano nowe ustalenia i polecono wprowadzać w każdym państwie członkowskim.

Monitoringiem zostały objęte sklepy mobilne, które do tej pory działały bez żadnej kontroli. Poza tym szybszy będzie zwrot zakupów, gdyż kupujący będzie miał więcej czasu i opcji na zrezygnowanie z nietrafionego towaru. Dodatkowo zadaniem sprzedawcy będzie poinformowanie o warunkach zakupu, aby później nikt nie miał obaw.

red. Justyna Błahut