Jakie informacje opisuje regulamin wynagrodzenia?

Dodano: 13.09.2013

Najważniejszym elementem zatrudnienia każdego podwładnego jest umowa o pracę, która reguluje sprawy formalne oraz opisuje sposoby przekazywania wynagrodzenia, możliwość wzięcia dni wolnych oraz okres wypowiedzenia. Oprócz tego konflikty prawne rozwiązuje Kodeks Pracy, który jest nadrzędnym dokumentem prawnym. Czasami pracodawcy układają regulamin wynagrodzenia, aby rozwiać wszystkie wątpliwości i uniknąć niechcianych sytuacji. Czy to naprawdę dobry pomysł?

Bez wątpienia dla wielu zatrudnionych wynagrodzenie jest bardzo ważnym elementem pracy. Część pracowników mobilizuje do pracy, innym umożliwia godne i dostatnie życie. Dlatego też każdy chciałby terminowo uzyskiwać pensję oraz w zgodzie z wcześniejszymi ustaleniami. Aby procedury były czytelne właściciele firm postanowili wprowadzić regulaminy wynagrodzenia.

Są to dokumenty wewnętrzne i przeznaczone dla pracowników. Przeważnie można je znaleźć w dostępnym miejscu (np. tablica ogłoszeń), aby każdy mógł z po to sięgnąć i rozwiać swoje wątpliwości.

Regulamin wynagrodzenia przekazuje informacje o sposobie wypłaty wynagrodzenia, terminie ostatecznych przelania pieniędzy, odsetkach za niedopełnienie dat, metodach wypłacania (przelew bankowy, gotówka) oraz ewentualnych premiach i nagrodach. Należy jednak wiedzieć, że dokument ten dotyczy prywatnych przedsiębiorstw, które chcą samodzielnie decydować o zasadach funkcjonowania swojej działalności.

red. Justyna Błahut