Jak wygląda umowa wzajemna?

Dodano: 22.08.2014

Aktualnie w kraju dostępnych jest wiele rodzajów umów. Każda obliguje do innych obowiązków i musi być realizowana zgodnie z prawem. Na liście umów widnieje mało popularna, aczkolwiek bardzo interesująca i przydatna. Mowa o umowie wzajemnej. Czym się charakteryzuje? Kto musi z niej skorzystać i z jakiego powodu?

Obecnie podstawą każdej współpracy jest umowa. Zapewnia obie strony o zaufaniu i konieczności realizacji. Nawet w wypadku zerwania obietnicy uruchomić sądowe udowadnianie swoich praw i w efekcie osiągnięcie zamierzonego celu.

Przyciągająca (szczególnie dla przedsiębiorców) powinna być umowa wzajemna. Jak nazwa mówi polega na wspólnym świadczeniu usług. Nie zakłada płatności gotówkowej, ani jakiejkolwiek rekompensaty. Kontrahenci wyrażają zgodę na zrealizowanie czynności w zamian za inną o zbliżonej wartości.

Warto jednak wiedzieć, że o realnej cenie decyduje rynek, a nie pisemne wartości sugerowane przez strony. Dodatkowo niewłaściwe zrealizowanie jednej usługi niesie za sobą różnorakie skutki – druga strona ma prawo odstąpić od umowy, oczekiwać zadośćuczynienia lub rozwiązania problemu przez sąd.

red. Justyna Błahut