Jak skutecznie walczyć o alimenty na dziecko?

Dodano: 01.08.2018

Polska niestety przoduje w niechlubnym rankingu krajów o bardzo niskiej ściągalności alimentów na dzieci.

Wielu mężczyzn (rzadziej kobiet) często wymiguje się od płacenia zasądzonych przez sąd świadczeń alimentacyjnych. Za niektórych alimenty opłaca tzw. Fundusz Alimentacyjny.

W typowej rodzinie rodzice wspólnie ponoszą koszty utrzymania dziecka oraz sprawują nad nim opiekę. Niestety coraz częściej rodzice się rozstają – nie oznacza to od razu, że któraś ze stron zaczyna stronić od spełnienia swoich obowiązków względem dziecka. Niestety wciąż wiele jest sytuacji w których jedno z rodziców nie łoży na utrzymanie dziecka Wtedy rodzic opiekujący się małoletnim może wystąpić do sądu o przyznanie alimentów, które w połowie będą pokrywać koszty utrzymania dziecka, w tym zapewnienia mu podstawowych racji bytu, jak i np. dodatkowych zajęć szkolnych czy wyjazdu podczas wakacji. Walka o alimenty rozpoczyna się w momencie napisania pozwu. Należy do niego dołączyć swoje rozszczenia, opis sytuacji życiowej i warunki materialne w których funkcjonuje się z dzieckiem oraz podstawowe dokumenty, które potwierdzają trudną sytuację rodzinną – m.in. zaświadczenie o zarobkach, odpis skróconego aktu urodzenia dziecka, wyliczenie kosztów utrzymania dziecka (najlepiej z paragonami na poszczególne wydatki.

W przypadku kiedy nie wiadomo jest jak się zabrać za pozew lub jak rozwikłać niektóre sprawy (np. brak wiedzy na temat miejsca zamieszkania ojca dziecka) warto jest skorzystać z usług, jakie oferuje na przykład kancelaria prawna. Wykwalifikowana osoba pomoże nam przejść przez wszystkie zawiłości prawne oraz wskaże odpowiednią drogę. W wieku miastach, a nawet małych wiejskich gminach funkcjonują  porady prawne, które są świadczone przez lokalnego prawnika. Zazwyczaj są one całkowicie darmowe, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, których nie stać na udanie się do odpłatnej kancelarii.

Warto jest pamiętać, że choć często proces uzyskiwania alimentów jest dość trudny i czasochłonny warto jest walczyć o pieniądze, które ustawowo należą się dziecku. Jeśli pozwany nie wykazuje chęci dobrowolnego płacenia alimentów sprawę można powierzyć komornikowi, który na poczet alimentów ma prawo zająć nawet 3/5 pensji osoby pozwanej.