Jak lekarz odpowiada za swoje błędy?

Dodano: 26.11.2013

Każdy lekarz, który prowadzi własny gabinet opieki zdrowotnej uważany jest za przedsiębiorcę i musi wypełniać określone zobowiązania skarbowe. Poza tym ponosi odpowiedzialność za jakość proponowanych usług oraz zgodność z wcześniejszą zapowiedzią. Czy lekarza można pozwać za niewłaściwe lub szkodliwe działanie? Jak pacjent walczyć o swoje prawa?

W zgodzie z obowiązującym w Polsce prawem lekarze zmuszeni są do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Chodzi o przeniesienie wszystkich możliwych roszczeń z lekarza na firmę ubezpieczeniową.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą gabinety opieki medycznej powinni wykupić ubezpieczenie od pomyłek lekarskich, nieprawidłowo wykonanego zabiegu, niefortunnego wypadku przy pracy lub innych problemów w czasie sprawowania usług medycznych.

Jeśli pacjent zdecyduje się na dochodzenie swoich praw oraz wystąpi z wnioskiem o odszkodowanie musi posiadać dowód, który przestawia całościową winę lekarza. Tylko w przypadkach bezdyskusyjnych i jasnych firmy ubezpieczeniowe przekazuje należne środki.

red. Justyna Błahut