Gdy kobieta w ciąży straci pracę…

Dodano: 19.07.2013

Zwolnienie to przykry incydent, tym bardziej jeśli pracownika zaszła w owym czasie w ciąże. W takim momencie warto pojawić się w lokalnym Urzędzie Pracy, ponieważ oprócz podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego ciężarna otrzyma pakiet innych możliwości.

Niestety krajowy rynek pracy jest trudny, szczególnie dla kobiet w ciąży. Przyjście na świat potomka to odpowiedzialność i przede wszystkim troska o zaoferowanie mu jak najlepszych warunków bytowych. Przyszła mama po otrzymaniu statusu bezrobotnej i okazaniu odpowiednich zaświadczeń lekarskich określających jej kondycję fizyczną, otrzyma pomoc pieniężną, jeśli w trakcie ubiegłych 18 miesięcy pracowała minimum rok. Ponadto urodzenie dziecka w terminie otrzymywania tego typu pomocy jest podstawą do przedłużenia świadczenia na termin trwania okresu macierzyńskiego.

Podstawową ulgą dla kobiet w ciąży jest nie stosowanie pod granicę okresu zwolnienia chorobowego. W standardowych przypadkach, gdy osoba bezrobotna przez 90 dni nie jest zdolna do pracy, nie ma ulgi z tytułu zgłoszenia się w Urzędzie Pracy.

Ponadto opisanym kobietom należy się prawo do staży, kursów i innych świadczeń tego typu w pierwszej kolejności. Ma to gwarantować aktywną postawę zawodową takiej pracownicy w okresie opieki nad niemowlęciem.

Ewelina Uroda