Fryzjerzy damscy i męscy – podział i specjalizacja

Dodano: 10.06.2017

Specyfika pracy fryzjera damskiego i męskiego nieco się różni, choć coraz bardziej unifikuje się dziś obszar dbania o prezencję i urodę. Branża ulega szybkiemu rozwojowi i stale wzbogaca się o nowe oferty, zabiegi, pomysły. To z kolei spowodowało specjalizację zakładów fryzjerskich – między innymi na te docelowo damskie oraz docelowo męskie (podczas gdy do tej pory normą był „fryzjer damsko – męski”). Salony dla pań i panów świadczą inne usługi, używają także innych narzędzi. Warto przyjrzeć się tym trendom i sposobom pracy.

  1. W salonie fryzjerskim dla kobiet

Wizyty u fryzjera są stereotypowo damską przyjemnością, szczególnie te wielogodzinne i połączone ze spotkaniami w kobiecym gronie. Wiele pań lubi poświęcać uwagę swoim fryzurom i poddawać się zabiegom pielęgnacyjnym. Stąd bardzo szeroki zakres proponowanych im usług. Zaczyna się od standardowej usługi, czyli strzyżenia – fryzur do wyboru jest bez liku, a wielu fryzjerów wyraża dużą otwartość w tym zakresie i współpracuje z klientką, tworząc projekt. Panie mogą także liczyć na różnego typu zabiegi regenerujące zniszczone włosy, dzięki którym odzyskują one dobrą kondycję. W cenie jest umiejętne farbowanie (wcale nie tak proste, jak mogłoby się wydawać). Panie poddają także swoje fryzury fachowemu modelowaniu i innych, pielęgnującym zabiegom. Nowoczesny fryzjer powinien być przygotowany na wysoko postawioną poprzeczkę. Aby do niej sięgnąć, powinien zwrócić uwagę na używany w salonie sprzęt i preparaty.

Dla wielu pań zdrowie włosów jest dziś nawet ważniejsze niż finezyjne strzyżenie czy układanie. Klientki wiedzą, że włosy zdrowe i zadbane są tez piękne. Fryzjerzy powinni więc unikać używania produktów, które mogą zniszczyć włosy. Warto uważnie sprawdzać dostawców i liczyć się z tym, że klientki nie będą zupełnie nieświadome w kwestii składów. Potrzebne będą wysokiej jakości szampony, nabłyszczacze, odżywki i balsamy.

W jakie sprzęty powinien zainwestować damski fryzjer? To przede wszystkim świetnej jakości nożyczki do różnych typów strzyżenia, lokówka, prostownica do włosów, szczotki służące zarówno do rozczesywania, jak i modelowania, ale też dobrej jakości suszarka do włosów (z chłodnym nawiewem), komplet specjalistycznych grzebieni, gumki, spinki, wałki i wsuwki.

  1. W męskim świecie… urody

Dawniej usługi fryzjera męskiego ograniczały się właściwie do strzyżenia. Dziś panowie coraz większą wagę przykładają do prezencji, wymagają więc bardziej skomplikowanych zabiegów. Męski fryzjer nie może już liczyć na to, że wystarczy mu szczupły asortyment. Nie wystarczy strzyżenie maszynką na krótko. Mężczyźni chcą mieć modne, dopasowane do ich typu urody fryzury. Wymagają rad i profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wielu fryzjerów wprowadza także usługę modelowania i pielęgnowania modnych ostatnio bród. Panowie coraz częściej farbują włosy, tuszują siwiznę. Zakres kierowanych do mężczyzn usług fryzjerskich dogania ten, który kieruje się do kobiet. Fryzjerstwo przeżywa tym samym swój rozkwit, także to dedykowane mężczyznom – warto iść za duchem czasu i odpowiadać na nowe potrzeby.

Co zatem należy do podstawowego wyposażenia nowoczesnego fryzjera męskiego? Punktem obowiązkowym są maszynki do strzyżenia z kompletem ostrzy. Niezbędne będą brzytwy, nożyczki do wszelkich typów cięcia, grzebienie, a także akcesoria do farbowania (równie dobrej jakości, jak te dla pań, koniecznie nieniszczące włosów!), nabłyszczacze. Warto również przemyśleć poszerzenie zakresu usług o golenie czy zabiegi kosmetyczne.

Zobacz więcej na: steskal-gastro.pl