Finansowanie nieruchomości: co warto wiedzieć na ten temat?

Dodano: 14.08.2018

Rynek nieruchomości w Polsce to temat bardzo zajmujący. Powstaje więc zasadnicze pytanie: jakie sposoby finansowania nieruchomości mamy do dyspozycji?

Które źródła finansowania nieruchomości można w praktyce wykorzystać? Czy kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości dla firm to dobry pomysł? Jak wygląda finansowanie rynku nieruchomości? Co warto wiedzieć na temat, jakim jest finansowanie inwestycji na rynku nieruchomości? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na te pytania.

Finansowanie nieruchomości komercyjnych: finansowanie nieruchomości przez banki w Polsce

Zacznijmy od nieruchomości komercyjnych. Czym są? Jakie rodzaje nieruchomości komercyjnych możemy wyróżnić? Obecnie mówi się, na przykład, o nieruchomościach komercyjnych użytkowanych w celach handlowych itp. Nieruchomości komercyjne można kupić lub w wybudować wykorzystując kredyt bankowy, który jest przeznaczony na finansowanie tego rodzaju nieruchomości. Warto zaznaczyć, że ten sposób na finansowanie nieruchomości komercyjnej cieszy się dzisiaj zainteresowaniem, w związku z czym, wiele banków posiada w swojej ofercie kredyty, które umożliwiają finansowanie nieruchomości komercyjnych.

Leasing nieruchomości komercyjnych

Innym sposobem na finansowanie nieruchomości komercyjnych jest leasing. Zanim jednak podejmie się decyzję o wyborze leasingu, warto zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne pod względem finansowym. Leasing zresztą może dotyczyć nie tylko nieruchomości komercyjnych. Bardzo dużą popularnością cieszy się również leasing samochodów firmowych itp.

Finansowanie nieruchomości mieszkaniowych a kredyt hipoteczny

Teraz przejdźmy do kwestii nieruchomości mieszkaniowych. Wielu Polaków, chcąc kupić mieszkanie lub dom, decyduje się na kredytowanie nieruchomości kredytem hipotecznym. Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości to zdecydowanie jeden z produktów bankowych, które stanowią podstawę oferty wielu instytucji. Niemniej jednak, zawsze trzeba pamiętać, że dla kredytobiorcy jest to bardzo poważne zobowiązanie finansowe, które należy dobrze przemyśleć.

Reasumując: dostępne sposoby finansowania nieruchomości w dużej mierze są zdeterminowane jej charakterem. W przypadku nieruchomości komercyjnych, można się zdecydować na kredyt dedykowany ich finansowaniu lub leasing, natomiast zakup mieszkania można sfinansować kredytem hipotecznym.