Dzieło anonimowe a prawo autorskie

Dodano: 29.03.2013

Każdy internauta powinien być świadomy, że jego również dotyczy przestrzeganie przepisów prawa. Dlatego wykorzystując znalezione w internecie teksty (niepodpisane) również odpowiada z tytułu przekroczenia prawa autorskiego. Jak to możliwe?

Z roku na rok internet zaczyna być uznawany za kolejną władzę. Coraz więcej ludzi dzieli się swoim życiem, umiejętnościami, talentami właśnie tam. Nie można zapominać, że tam także działa prawo. Oznacza to, że kopiowanie czyichś utworów to nic innego, jak pogwałcenie prawa. Taka sama sytuacja ma również miejsce, gdy dzieła są anonimowe, ponieważ stanowią wartość intelektualną anonima, wymagały wkładu twórczego i wysiłku.

Oprócz utworów literackich ochronie podlegają także filmy, muzyka, programy, aplikacje, zdjęcia, dzieła sztuki itd. Można powiedzieć, że wszystko, co twórcy publikują w sieci, podlega ochronie.

Gdy już dzieło zostanie zamieszczone na stronie internetowej, bez podpisu, trudno dociekać praw autorskich. Ale nie do końca tak jest, ponieważ twórca może zostać odnaleziony przez IP lub kontakt z właścicielem strony. W ostateczności, gdy autorstwo nie zostanie nikomu przyznane, nadal trzeba respektować wszystkie przepisy ustawy.

Nie tylko profesjonalne strony umieszczają autorskie utwory. Również forum, blogi, portale społecznościowe. Cały internet podlega prawom aktualnym w świecie rzeczywistym.

 

Justyna Błahut