Czym zajmuje się kurator sądowy?

Dodano: 07.05.2014

W zgodzie z przepisami Kodeksu karnego decyzja sądu ma stanowić karę za popełnione czyny. Od czasu do czasu jednak dodatkowo stosuje się nadzór kuratora sądowego, który powinien kontaktować się ze skazanym. Jakie powinności musi realizować każdego dnia? Czy etat kuratora jest trudny?

Na wstępie warto wyjaśnić, że kurator sądowy działa na prawach funkcjonariusza publicznego. Trudni się opieką i resocjalizacją osób skazanych prawomocnymi wyrokami sądowymi. Oznacza to, że zna zakład pracy, środowisko, znajomych oraz pobliskie otoczenie.

Aktualnie w Polsce swoje obowiązki wypełniają kuratorzy zawodowi oraz społeczni. Pierwsi podejmują procedury monitorujące osoby pełnoletnie oraz sprawy rodzinne, dotyczące przestępstw nieletnich oraz kłopotów rodzina. Druga grupa ma podobne powinności, ale oprócz tego dostaje zadania o charakterze społecznym.

Dozór kuratorski jest wynikiem sądowego procesu i uruchamiany do siedmiu dni roboczych od ogłoszenia wyroku. Czasami czynności oddaje się instytucjom oraz organizacjom niosącym pomoc, które próbują wychowywać oraz dają wsparcie psychologów.

red. Justyna Błahut