Czy w sprawach o rozwód potrzebna jest pomoc adwokata?

Dodano: 18.09.2017

Według danych GUS w 2016 roku było trzy razy więcej rozwodów niż w roku 1980. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest dużo – od niedoboru seksualnego partnerów po nieporozumienia na tle finansowym. Sam proces rozwodu jest często przykrym wydarzeniem dla obu małżonków ze względu na silne emocje oraz stres, zwłaszcza jeżeli jest to dla kogoś pierwsza wizyta na sali sądowej. Czy w takich sytuacjach należy korzystać z pomocy adwokata? W tym artykule postaramy się rozwiać tę wątpliwość.

Adwokat na sprawie rozwodowej – tak czy nie?

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule – w sytuacji, w której małżeństwo kończy się polubownie (bez kwestii spornych, problemów z podziałem majątku lub opieką nad dziećmi), nie zawsze trzeba korzystać z usług adwokata. Natomiast gdy małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia i potrzebne są sądowe ustalenia oraz regulacje, trzeba zadbać o wynajęcie kompetentnego, znającego się na sprawach rozwodowych, adwokata, który wynegocjuje dobre warunki podczas rozwodu z orzekaniem o winie, dotyczących podziału majątku i kwestii opieki nad dziećmi.

Sprawny przebieg sprawy rozwodowej

Rozwiązanie małżeństwa jest swojego rodzaju początkiem czegoś nowego, dlatego z reguły para chce zakończyć swój związek jak najszybciej, aby móc zacząć kolejny etap w życiu. W takiej sytuacji będzie pomocny adwokat, który złoży pozew o rozwód, nie dotknięty żądnymi brakami formalnymi, zdarzającymi się podczas pisania tego dokumentu samodzielnie, co z kolei prowadzi do przedłużenia sprawy o kolejne tygodnie. Adwokat może również zastępować strony na sali sądowej, kiedy ewentualne spotkanie zwaśnionych małżonków może podwyższyć u nich poziom stresu i doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji.

Przydatne odciążenie psychiczne

Wiedza i doświadczenie adwokata może przydać się również w przypadku obciążenia jednego z małżonków obowiązkiem alimentacyjnym. Profesjonalny pełnomocnik zna instrumenty procesowe wykorzystywane w celu zabezpieczenia potrzeb jednej ze stron, dzięki czemu może wykazać rzeczywistą sytuację finansową i majątkową strony oraz zadbać o płacenie alimentów już w trakcie procesu.

Ponadto adwokat odciąża psychicznie osobę z nim współpracującą. Warto, aby obie strony zapoznały się wcześniej, a adwokat otrzymał jak najwięcej informacji o sytuacji w małżeństwie. Wtedy będzie mógł realnie pomóc, a także ocenić sytuację po wydaniu decyzji sądu – przekonuje adwokat Andrzej Babilas, założyciel Kancelarii Adwokackiej, która świadczy szeroki zakres usług prawnych.