Czy trzeba opłacać składki za odtwarzanie muzyki?

Dodano: 01.07.2013

Organizacje zbiorowego zarządzenia pobierają opłatę za odtwarzanie muzyki, z którym łączą się pożytek majątkowe. Dla właścicieli zakładów znaczące jest, aby do sklepu czy restauracji dobrać odpowiednią muzykę, ponieważ wpływa ona na atmosferę tego miejsca i zadowolenie klientów. Należy jednak mieć na uwadze, żeby podpisać umowę z organizacją zbiorowego zarządzenia i płacić składki.

Chcąc odtwarzać muzykę na obszarze swojego zakładu, osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek zawrzeć umowę nie tylko z jedną instytucją, ale co najmniej z trzema. Występuje kilka organizacji i każda z nich działa w imieniu inną grupę ludzi z przemysłu muzycznego, czyli artystów, autorów oraz producentów.

Sumy wynagrodzeń dla tych organizacji określane są obecnie na podstawie tabel i zależą konkretnych parametrów np. wielkości miasta i zakładu, gdzie prowadzona jest działalność lub liczby miejsc.

Odpowiednie opłaty należy także zapłacić przy organizacji imprez masowych, ponieważ występujący zespół lub DJ osiąga korzyści finansowe na swoim występie. Od umowy zależy, czy organizator koncertu, czy zespół poniesie opłatę. Wynosi ona 10% od wynagrodzenia zespołu. DJ też musi dysponować licencją, która upoważnia do odtwarzania mnie swoich nagrań autorskich.

Uiszczanie regularnych opłat jest bardzo istotne, ponieważ za nieopłacenie ich grożą poważne kary w postaci nałożenia na właściciela zaległych opłat lub nawet zamknięcie działalności i kara pozbawienia wolności do pięciu lat.

Joanna Walerowicz