Czy prawa autorskie są chronione w Internecie?

Dodano: 06.09.2013

W Internecie odnajdziemy różnorodne informacje na interesujące nas tematy. Czy mamy prawo je tak bezkarnie kopiować? Jak chronione są prawa twórcy w mobilnym świecie?

Naruszenie praw autorskich to przestępstwo bez względu na to, w jaki sposób osoba nieupoważniona udostępniła informacje z chronionego dobra. Niestety przestępstwa tego rodzaju w sieci są powszechne. Przestępcy sądzą, iż jeśli takie postępowanie to codzienność, muszą być one legalne. Niestety nie są.

Kopiujemy wszyscy i wszystko. Uczniowie szukają rozwiązanych zadań domowych, studenci danych do prac dyplomowych, czasem słyszymy także o przekroczeniu praw twórcy przez znane osoby świata biznesu.

Ponieważ oryginalność tekstów upublicznianych w Internecie jest ważna, niejednokrotnie mówimy o krokach redaktorów mających na celu obronę ich intelektualnej wartości. To, że coś jest dostępne nie znaczy, że może być używane przez wszystkich dla własnych korzyści.

Pamiętajmy, aktywność w sieci nie jest bezkarna. Za przekroczenie praw twórcy grożą konsekwencje cywilne. Ofiara przestępstwa może domagać się odszkodowania oraz likwidacji skutków bezprawnego wykorzystania jej chronionych patentów.

Ewelina Uroda