Często potrzebujemy pomocy prawnej, jednak najczęściej chcemy radzić sobie samodzielnie

Dodano: 10.12.2018

Z raportu ARC Rynek i Opinia z 2017 roku wynika, że aż 87 proc. Polaków przynajmniej raz w roku czuje potrzebę skorzystania z pomocy prawnej, a jedynie 8 proc. z badanej grupy decyduje się na opłacenie usług radcy prawnego lub adwokata. Zdecydowanie najczęściej (52 proc. ankietowanych) woli samodzielnie poszukać pomocy w sieci.

Polacy potrzebują pomocy prawnej częściej, niż się nam wydaje

Raz do roku z pomocy prawnej skorzystałoby aż 35 proc. Polaków, a dwa razy w roku potrzebę taką odczuwa już 21,5 proc. – czyli co piąty obywatel naszego kraju. Dla 29 proc. Polaków wsparcie prawnicze byłoby niezbędne co najmniej kilka razy w roku, a 4 proc. badanych osób przyznaje, że chciałoby korzystać z porad prawnych minimum raz w miesiącu. 13 proc. Polaków uważa, że nie potrzebuje pomocy prawnej.

Niestety, jedynie 8 proc. ankietowanych osób deklaruje, że w przypadku wystąpienia problemu, decyduje się na skorzystanie z odpłatnej pomocy profesjonalnego radcy prawnego lub adwokata. Zdecydowanie częściej Polacy wolą poszukać pomocy na własną rękę.

Zgodnie z badaniem „Problemy prawne Polaków 2018 jedynie 45,7 proc. osób z problemem natury prawnej uda się w pierwszej kolejności do specjalisty, a 22 proc. badanych woli poszukać interesujących go informacji w Internecie, 17,9 proc. wśród rodziny lub znajomych, a 14,1 proc. w organizacjach udzielających darmowych porad prawnych.

Czy Polacy zaczną częściej korzystać z pomocy prawnej?

W krajach Europy Zachodniej istnieje niezwykle popularne rozwiązanie, które ułatwia dostęp ich obywateli do pomocy prawnej. Jest to ubezpieczenie ochrony prawnej, które finansuje oraz ułatwia dostęp do specjalistów, a także pozwala finansować koszty procesu sądowego. Takie ubezpieczenie w naszym kraju posiada jedynie 6 proc. Polaków.

Warto zastanowić się nad opłacalnością wykupienia ubezpieczenia prawnego. Wielokrotnie zwlekamy z odwiedzinami u profesjonalnego radcy prawnego, co może znacząco skomplikować sprawę, a także utrudnić dalszy proces. Nierzadko o wiele lepszym i tańszym rozwiązaniem jest profilaktyka prawnicza niż późniejszy skomplikowany proces obrony własnego interesu w sądzie.

Zdaniem specjalistów z kancelarii BSKancelaria poszukiwanie pomocy prawnej na własną rękę oraz zwlekanie z udaniem się do specjalisty często generuje poważne problemy. O wiele lepszym, tańszym i bezpieczniejszym wyjściem jest skierowanie swoich kroków od razu do profesjonalnego radcy prawnego lub adwokata.

Bez odpowiedniego wykształcenia, praktyki prawniczej oraz braku wiedzy związanej z tym, na co należy zwracać uwagę, trudno będzie samodzielnie znaleźć rozwiązanie skomplikowanej prawnie sytuacji. Osobom, które wolą szukać pomocy na własną rękę, mogą umknąć pewne szczegóły, które zaważą na wyniku sprawy.

Jednym z rozwiązań, dzięki któremu Polacy chętniej i częściej zaczną korzystać z porad prawnych, będzie nowelizacja ustawy, która poszerzy dostęp do nieodpłatnych usług pomocy prawnej, a także wprowadzi na rynek nieodpłatne usługi poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji.

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/pomoc-prawna-jak-uzyskac-prawnik-kto-potrzebuje

https://das.pl/wp-content/uploads/2018/07/Raport-Problemy-prawne-Polak%C3%B3w-2018.pdf