Co znajduje się w akcie notarialnym?

Dodano: 13.05.2014

Notariusz posiada mnóstwo zadań zawodowych, które muszą być przeprowadzane według konkretnych przepisów. Wśród nich wskazać warto pisanie aktu notarialnego. Wbrew pozorom nie jest to wcale prosta sprawa i większość osób nie ma pojęcia, jak ma wyglądać takie pismo. Jakie informacje powinny znaleźć się w gotowym piśmie?

Po pierwsze trzeba powiedzieć, że akt notarialny powstaje, żeby udokumentować przeprowadzenie czynności prawnych zgodnie z intencjami obu stron. Innymi słowy ma stanowić świadectwo dla zrealizowanych kroków i stanowić najpewniejszy dowód w chwili wystąpienia problemów z prawem.

Oczywiście istnieje szereg zasad, jakie trzeba zastosować w czasie budowania aktu notarialnego. Poza datą oraz miejscem wiedzieć trzeba o stronach (dane personalne), notariuszu, opisie całej sprawy, oświadczeniach oraz stwierdzeniu ważności. Na zakończenie muszą zostać podpisane i przystawione odpowiednie pieczęcie.

Warto jednak pamiętać, że przygotowany dokument nie może posiadać błędów, przekreśleń, niezapisanych rubryk oraz plam i zabrudzeń. Wszystkie zastosowane rozwiązania nie powinny wzbudzać wątpliwości i podważać rzetelności.

red. Justyna Błahut