Co oznacza norma pracy?

Dodano: 20.05.2014

Na temat norm pracy należy mówić w stosunku do umownych ustaleń, które zostały zawarte między podwładnym a przełożonym. Najpierw jednak odbywa się spotkanie oraz wstępne negocjacje, w wyniku których obie strony przyjęły finalną wersję. Czym w rzeczywistości jest owa norma?

W zgodzie z przepisami norma pracy to zbiór obowiązków i zleceń realizowanych przez zatrudnionego. Zadania spełniane są na podstawie aktualnej umowy, w której zawarto szczegóły współpracy oraz reguły, których należy przestrzegać.

Najczęściej o normie pracy wspomina się w następujących kontekstach. Przede wszystkim, kiedy zlecenie powinno zostać skończone w umówionym czasie (czasowa), kiedy czas ogranicza ilość wykonanych zadań (ilościowa), gdy jeden zatrudniony powinien działać na wielu stanowiskach jednocześnie lub naprzemiennie (obsługowa) oraz gdy wielkość zespołu uzależniona jest od typu zadania (obsadowa).

Warto dodatkowo wspomnieć, że złamanie norm pracy jest niezgodne z prawem i musi skłaniać do ponownego podzielenia obowiązku. Jeśli kłopot nie zostanie rozwiązany pracownik może kierować sprawę do sądu.

red. Justyna Błahut